Skip links

Orta Doğulu Yatırımcılar Londra Emlak Piyasasını Nasıl Etkiliyor?

Emlak firması Knight Frank, Londra’nın merkezi dışında kalan emlak fiyatlarının 2021’in geri kalanına göre yaklaşık yüzde 4 oranında artacağını, Londra’nın merkezindeki fiyatların iki katına çıkacağını ve şehir pazarının dengesini değiştiren bir gelişme olacağını açıkladı.
Trend büyük ölçüde iç pazar tarafından yönlendirildi, ancak analistlere göre Orta Doğu’dan gelen alıcılar da Londra’nın merkezinden uzaklaşmaya katkıda bulunuyor.
The National, emlak geliştiricisi Barratt London’ın uluslararası satış ve pazarlama direktörü Stuart Leslie ile merkezin genişlemesini ve Orta Doğu alıcılarının değişen alışkanlıklarının başkentin emlak sahnesini nasıl şekillendirdiğini tartışmak için konuştu.

1- Yatırımcı ilgisi Londra gayrimenkuluna geri dönüyor

Barratt’ın Orta Doğulu müşterilerinin Manchester ve Birmingham gibi ikinci kademe Birleşik Krallık şehirlerindeki ilgisi Ocak 2020 ile Ocak 2021 arasında yüzde 15 arttı.
O zamandan beri sorgular yüzde 12 düşerken, Londra’nın dışındaki – Londra Metrosu haritasının Zone 3 ila Zone 5 arasındaki bölgeleri için yapılan sorgular yüzde 27 arttı.
Bay Leslie, Orta Doğu güveninin başkente geri döndüğünü gösterdiğini ve ikinci kademe şehirlere yapılan yatırımın pandemi şiddetlenirken bir sigorta poliçesi olarak kabul edildiğini söyledi.
“[Yatırımcılar ve aile ofisleri] bana Londra pazarının ne yapacağını bilmediklerini ve bu nedenle ikinci kademe şehirleri düşündüklerini söylediler… ancak Londra çok dayanıklı olduğunu kanıtladı ve her Londra banliyösünün her ikinci kademeden daha büyük olduğunu biliyorlar. 
Bay Leslie, duyguyu, “denenmiş ve test edilmiş” duruma geri dönüş ve başkentin sanat ve kültür, ticaret, eğitim veya eğlence için daimi çekiciliğinin bir simgesi olarak tanımlıyor.
Geçen hafta açılan Nine Elms metro istasyonunu “ülke genelinde uzun zamandır gördüğümüz en büyük altyapı değişikliklerinden biri” olarak nitelendirerek, “Burada çok fazla şey oluyor, özellikle altyapı iyileştirmeleri” diyor.

2- Zoom üzerinden emlak alımlarının yükselişi

Körfez’in büyük bir kısmı İngiltere’nin seyahat için turuncu listesine alınmadan önce, Orta Doğulu yatırımcılar odaları “fiziki olarak” görmek yerine
Zoom aracılığıyla çevrimiçi olarak görüntülemeye güvenmek zorunda kaldılar. “.
Bay Leslie, Ortadoğu’da 12 ay önce yüzde 3 olan satın almaların yüzde 84’ünü oluşturduğunu söylüyor.
Bu, en az altı ila 12 ay daha devam etmesini öngördüğü bir eğilim ve buna inanıyor. “kaybetme korkusu” tarafından yönlendiriliyor.

“[Orta Doğulu] yatırımcılar piyasaların büyümeye devam ettiğini görüyor,” diyor.
“Tüm acentelerin tahminleri çok olumlu… ve [yatırımcılar] bu fırsatı daha fazla kaçırmak istemediler.

3. Birden fazla mülk satın alan Orta Doğulu yatırımcılar

Bay Leslie, “Kesinlikle gördüğümüz bir eğilim, normalde Londra’nın merkezindeki bir mülke 2 milyon sterlin (2,73 milyon dolar) veya 3 milyon sterlin düşürecek olan yatırımcıların şimdi üç ila beş arasındaki bölgelerde birden fazla mülk satın almasıdır” diyor.
Barratt London’ın satış defteri, kalıbın kanıtıdır: Önceki 12 ay ile karşılaştırıldığında, Orta Doğu aile ofislerinden son altı ayda 12 çoklu mülk alımı.
Yatırımcılar Gelişmekte olan pazarların nerede olduğuna bakıldığında ve bu gerçekten arz ve talep tarafından yönlendiriliyor
Altı ila 10 daire arasında, güçlü fiyat artışı ve sağlam bir kiralama piyasası arayan alıcılarla işlem başına ortalama sayıdır.
Tipik satın alma değerleri 460.000 £ ile 600.000 £ arasındadır.
“Damga vergisi tatili şüphesiz yatırımcıları daha düşük değerli mülklere çekse de, geçen ay bu çoklu emlak satışlarından ikisini gerçekleştirdik” diyor Bay Leslie.
“Şu anda, tamamı Londra’da mülk sahibi olan ancak şimdi sermayelerinden en iyi getiriyi arayan Orta Doğu’dan sekiz aile ofisi ile çalışıyoruz.
“Yatırımcılar yükselen piyasaların nerede olduğuna bakıyor ve bu gerçekten arz ve talep tarafından yönlendiriliyor, bu nedenle Londra’nın eteklerinde yenileme projeleri inşa ediyoruz.”
Upton Bahçeleri gibi bu yenileme projeleri ve Hendon Waterside, olağanüstü yüksek bir fiyat artışı sağladı: son beş yılda yüzde 84.

4. Londra'nın dış çemberine taşınan mülk sahipleri

Londra’nın merkezinden uzaklaşma yalnızca yatırımcılar tarafından yönlendirilmiyor; Mülk sahibi-kullanıcılar da dışa bakıyorlar, para ve alan için daha iyi bir değerle motive oluyorlar, ancak Londra’nın rahatlığı hala 20 ila 30 dakika uzaklıkta.
Barratt’ın kuzeybatı Londra’daki portföyü 11 puan gördü. Orta Doğu’dan gelen mülk sahibi sorgularında yüzde artış.
“[Orta Doğu pazarları için] Batı Londra’da her zaman bir aile evi olacak,” diyor Bay Leslie. 
“Ama genç nesil Orta Doğulu ev alıcılarının çoğu şimdi Paddington’dan kuzeybatı koridoruna, Mill Hill’e doğru bakıyor, bu tür bir bölge.

“Paranızın karşılığında biraz daha fazla değer elde etme eğilimindesiniz, ama aynı zamanda… biraz daha soylu, neredeyse taşrada yaşıyor.”
Sahipler yükselirken, birçok yatırımcı doğuya doğru hareket ediyor.
Barratt, Wembley Stadyumu’na sadece birkaç yüz metre uzaklıktaki Wembley geliştirmesi – 10 Watkin Road – için yatırımcı sorgularında önemli bir artış kaydetti.

5. Orta Doğulu alıcıların değere daha fazla önem vermesi

Lüksten değere geçiş, tüm trendlerin ortak noktasıdır.
“[Orta Doğu pazarı] kapıcı gibi şeylere öncelik vermiyor, yüzme havuzları, spor salonları veya dinlenme salonları artık,” diyor Bay Leslie.
“Piyasada bulunan farklı ürünlere bakıyorlar ve ‘Şey, hayır, istemiyoruz’ diyorlar. metrekare başına sekiz pound hizmet bedeli ödemek için, yüzme havuzunu kullanmıyoruz, bu tesisleri kullanmıyoruz.’
“Yani yatırımlarında biraz daha fazla düşünülmüşler, oysa önceleri çok fazlaydı: ‘En iyinin en iyisini ve her şeyin en iyisini istiyoruz’.”
Lüksün ek unsurlarına yönelik arzular değildi. sadece tek yönlü bir fenomen, diyor Bay Leslie, 
Londra’daki geliştirme endüstrisinin de fripperies takıntısından nasıl büyüdüğünü aktarıyor.
“Herkesin yüzme havuzlarına girdiği bir trend vardı. ve süslü konsiyerjler, iş salonları ve geri kalanı.
“Havaalanına gittiğinizde olduğu gibi değil. Dinlenme salonunda olmak güzel ama salon olmadığı için uçağa binmez miydiniz? Eh, tabii ki yine de uçağa binerdin.”

Yorum Bırakın