Skip links

Birleşik Krallık’ta Öğrenci Konaklama Yatırımları

Birleşik Krallık'ta Öğrenci Konaklama Yatırımları

Birçok yatırımcı güvenilir gelir elde etmek için kendilerine en iyi şansı vermek için paralarını nereye koyacaklarını düşünüyor. Emlak piyasası, hisse senetlerinden veya bir bankada tasarruf etmekten daha iyi bir seçenek olduğunu uzun yıllar boyunca kanıtladı, ancak ne tür bir gayrimenkul satın almalısınız?

Konut emlak yatırımı, en popüler gayrimenkul varlık sınıfıdır, ancak Amaca Yönelik Öğrenci Konaklaması (PBSA) piyasası yatırımcının ilgisini çekmesi gereken bir alternatiftir.

Öğrenci konaklamasının pek çok çekici özelliği olsa da, yatırımcılar için belki de en önemlisi dayanıklılık geçmişidir. 2008 mali krizini en az olumsuz etkiyle atlatan birkaç varlık sınıfından biriydi ve tüm göstergeler, pandemi sırasında tekrarlandığı yönünde. Gerçekten de, 2008 yılı gerileme dönemlerinde, normalde üniversiteye gitmeyecek olanların gitmeyi ve becerilerini daha da geliştirmeyi seçmesiyle öğrenci sayısının genellikle arttığını gösterdi.

Covid-19 salgını, birçok öğrenci için çevrimiçi öğrenime geçici bir geçiş gördü, ancak yüz yüze alınan eğitim standardı uzaktan kopyalanamadığı için sınıflara geri dönüldü.

Bu nedenle, doluluk oranları son yıllarda güçlü bir şekilde geri döndü ve Knight Frank ve UCAS’ın en son Öğrenci Konaklama Araştırmasına göre sektör genelindeki ortalama şu anda %95’in üzerinde. Bu, hem Birleşik Krallık’ta yaşayan öğrencilerden hem de denizaşırı öğrencilerden gelen daha fazla talep tarafından yönlendirildi, bu da sektörün dayanıklılığında bir başka önemli faktör.

Uluslararası öğrenciler söz konusu olduğunda, Birleşik Krallık’taki sayının düşebileceğine dair bazı spekülasyonlar vardı. Denizaşırı öğrenciler genellikle üniversitelere ve şehir merkezlerine yakın en iyi öğrenci konaklaması için daha yüksek kiralar ödemeye daha meyilli olduklarından, yatırımcılar için endişe verici bir durum. Ancak gerçek şu ki, denizaşırı öğrencilerin ilgisi güçlü olmaya devam ediyor ve aslında Covid öncesi seviyelerin üzerinde.

Ayrıca Times Higher Education, hükümetin 2030 yılına kadar her yıl 600.000 uluslararası öğrenciyi Birleşik Krallık’a çekme hedefini belirttiğini bildirdi. Birleşik Krallık’ın en iyi üniversite şehirleri, EG’ye göre beklenen öğrenci sayısı için yeterli barınma olanağına sahiptir.

Öğrenci konaklaması için artan rekabetteki diğer bir faktör, 70.000 öğrencinin katıldığı Knight Frank/UCAS Anketinde hem Birleşik Krallık’ta yerleşik hem de uluslararası öğrencileri birleştiren basit gerçektir: en önemli faktör, paranın karşılığıdır. Bu, üniversitenin sahip olduğu hiçbir imkana sahip olmayan, standartların altında bakıma sahip ve modası geçmiş tesislere sahip geleneksel yurtların, önemli ölçüde daha iyi bir yaşam kalitesi sunan öğrenci konaklama binalarına kıyasla kesinlikle arzu edilmediği anlamına gelir.

Öğrenci konaklama sektörünün devam eden dayanıklılığını açıklayan ve bunun yatırımcılar için neden bu kadar çekici bir olasılık olduğunun altını çizen, bunun gibi sağlam temellerdir.

Öğrenci konaklamalarının artan popülaritesi ve artan talebe karşı arz eksikliği, sektörün 72 milyar sterlin değerinde olacağı tahminlerine yol açtı.

Anlaşma hacimlerindeki artış, piyasa için olumlu bir işaret ve yatırımcıların sektörün uzun vadeli, istikrarlı gelir akışları sağlama yeteneğine güvendiklerini gösterir.

Pandemi boyunca, kısmen kira garantilerinin yanı sıra süregelen güven ve pandemideki bozulmanın kısa vadeli olduğu görüşü nedeniyle getiriler sabit kaldı. Artık öğrenci konaklamalarını hedefleyen sermayenin ağırlığı arttı ve beklenti, öğrenci gayrimenkullerinin hem kurumsal hem de özel sermaye için kilit bir hedef olmaya devam etmesi.

Küresel yatırımcılar, temelde İngiltere’nin dünyaca ünlü yüksek öğretim sistemi tarafından desteklenen öğrenci konaklama varlıklarını Birleşik Krallık’ta satın almaya devam ediyor. Varlık sınıfı, yıldan yıla güçlü kira artışı beklentileri ile istikrarlı bir gelir akışı sunuyor. Daha olgun, geleneksel varlık sınıflarıyla karşılaştırıldığında, öğrenci konaklamaları öne çıkmaya devam ediyor.

Diğer birçok emlak sektörünün aksine, Birleşik Krallık’ın öğrenci konaklama sektörüne, önemli ölçüde güven geri döndü.

Bu, öğrencilerin güçlü bir üniversite alanında istedikleri her şeyi sunan bir öğrenci konaklama yatırımını düşünmek için ideal bir zamandır.

Yorum Bırakın