Skip links

İngiltere’de Daha Az Sayıda Evin Piyasaya Çıkacağı Öngörülüyor

İngiltere'de Daha Az Sayıda Evin Piyasaya Çıkacağı Öngörülüyor

Piyasaya daha az sayıda evin çıkacağını ve bunun da ev değerlerinde beklenen düşüşün sınırlanmasına yardımcı olacağı öngörülüyor.

Emlak fiyatlarının yalnızca hafif bir düşüş göreceğine, İngiltere ve Galler’de %1,3’lük bir artışa ve 2024’te Londra’da %10’a kadar hızlı bir artışa tanık olacağına inanılıyor.

İngiltere ve Galler’deki fiyatların Londra’daki %3,2’lik düşüşe kıyasla yaklaşık %1 oranında düşeceği öngörülüyor. Sermaye daha sonra 2024’te toparlanmaya öncülük edecek ve fiyatlar ulusal çapta daha küçük bir artışa kıyasla %9 oranında toparlanacak.

Konutlara yönelik güçlü temel talebin beklenenden az zorunlu satışlarla birleştiğinde fiyatları tamponlayacağı düşünüldüğü için emlak fiyatlarının önemli ölçüde düşeceğine inanılmıyor. Bunun yerine, birçok ev sahibinin ‘bekle ve gör’ yaklaşımını benimsemesi bekleniyor, bu da gerçekleşen ev satışlarının sayısını azaltacak. Bu aktivite eksikliğinin, yılın ikinci yarısında yüksek derecede ‘alıcı hayal kırıklığına’ neden olacağı ve piyasaya sürüldüğünde 2024’te beklenilen hızlı fiyat artışını destekleyeceği tahmin ediliyor.

Bu yıl, ‘normal’ bir yıla kıyasla yaklaşık %25 daha az evin piyasaya çıkacağı ve el değiştireceği daha yavaş bir emlak piyasası ile karakterize edilmesi bekleniyor. Hükümet, borçlular üzerinde ek stres oluşmasını önlemek için ipotek kredisi veren kuruluşlarla aktif olarak çalışıyor, bu nedenle zorunlu satışların sayısının nispeten az olacağına ve arz eksikliğinin, konutlara yönelik güçlü temel taleple birleştiğinde, sonuçta piyasayı fiyatlardaki dramatik düşüşlerden koruyacaktır.

Geçen yılın son 3 ayında evlerinin değerlemesini talep eden kişi sayısında %-30’luk bir düşüşle, Londra emlak piyasasında arzın sıkılaştığına dair işaretler zaten görülüyor. Arz olarak ve aktivite düşmeye devam ediyor, bunun konut fiyatlarındaki aşağı yönlü baskının büyük kısmını ortadan kaldıracağına inanılıyor.

Londra’nın birinci sınıf emlak piyasasının, nispeten güvenli bir varlık olma durumu ve uluslararası yatırımcılara yönelik devam eden çekiciliği nedeniyle önümüzdeki 18 ay boyunca ana akım piyasadan daha iyi performans göstermesini bekliyor. Bu segmentteki fiyatların 2023’te %5,7, 2024’te ise %3,5 artacağı öngörülüyor.

Kiralama Piyasası

Kiralama piyasasını gözden geçirirken, pandeminin kiralık ev arzında neden olduğu aksaklığın hala devam ettiğini ve Londra’daki mevcut kiralık ev sayısının, giderek daha yavaş bir oranda olsa da, hala düşmekte. Ancak artık daha fazla evin kullanıma sunulduğuna ve karşılanabilirlik baskılarının kiracıların bütçeleri üzerinde etkin bir sınır oluşturduğuna inanılıyor. Bu, Londra’nın kiralık piyasasının yeniden dengelenmesine ve kira fiyatı artış hızının azaltılmasına yardımcı oluyor. Kiraların 2024’te sabitlenmeden önce 2023’e göre %5’e kadar artmaya devam edeceği tahmin ediliyor.

Kiracıların hareketlerini ve hareket etme yeteneklerini kısıtlayan, arzı yapay olarak kesen ve ortalama kiralık evin piyasadaki ortalama süresini uzatan tecrit önlemleriyle, pandemi Londra’nın kiralık piyasasının doğal döngüsü ve işleyişi üzerinde büyük bir etki yarattı. Bu da fiyatlandırmayı etkiledi.

Normal piyasadaki bu kesintinin artçı şokları nihayet sona eriyor ve Londra’nın kiralık ev piyasasının artık yavaşlama işaretleri gösterdiğine inanılıyor. Ev sahiplerinin talep ettikleri kira miktarını düşürmeye hazır olmasıyla birlikte piyasaya daha fazla kiralık ev çıkacak.

Yorum Bırakın