Skip links

İngiltere’de Her Sekiz Evden Biri Ciddi Sağlık Riski Oluşturuyor

İngiltere’de Her Sekiz Evden Biri Ciddi Sağlık Riski Oluşturuyor

İngiltere’de kiralanan evlerin sekizde birinden fazlasının, sağlık ve güvenlik açısından çok ciddi tehdit oluşturduğu ortaya çıktı. İngiltere’de ev fiyatlarının yıllardır hızla artmasıyla birlikte, kiralık evlere yönelen kişi sayısı da giderek artıyor. Piyasadaki kiralık ev sayısının talepleri karşılayamaması ve pandemi kaynaklı etkenler, kira fiyatlarındaki rekor artışları da beraberinde getirdi. Rekor hızda artan kira fiyatlarının yanında, her sekiz evden birinde ciddi sağlık riski oluşturuyor. 

The Guardian gazetesinin haberine göre, milletvekilleri komitesinin yayınladığı raporda, bu durumun 
NHS’e yılda 340 milyon sterlin masraf çıkardığı belirtildi. Evlerdeki rutubet ve küflenme, bir yere takılıp düşme gibi kaza riskleri, elektrik kablolarının hatalı bağlanması, binanın bazı kısımlarının çökmesi ve olmayan ya da çalışmayan yangın alarmları, kiralık evlerde görülebilecek tehlikelere örnek olarak verilebileceği ifade ediliyor. Raporda ayrıca, kira sektöründe yapılan yasadışı ayrımcılıklara da yer verildi. Ayrıca İngiltere’de 11 milyon civarında kişinin özel sektörde ev kiraladığı ve kira sektörünün son yirmi yılda boyut olarak ikiye katlandığı tahmin ediliyor. Her dört ev sahibinden birinin, evini Britanya pasaportu olmayan birine kiralamak istemediği tahmin ediliyor. Ev sahiplerinin yüzde 52’sinin ise ev yardımı (housing benefit) alanlara ev kiralamak istemediği görülüyor. Buna rağmen, yerel yönetimlerin 2016 yılından bu yana yalnızca 10 ev sahibi ve emlak acentesine yasak getirdiği ortaya çıktı. Milletvekilleri komitesinin raporu, özel sektörde ev kiralayanların yaşadığı sorunların her geçen gün arttığını bir kez daha göstermiş oldu.

Komitenin başkanlığını yapan milletvekili Meg Hillier, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Güvenli olmayan koşullar, aşırı kalabalıklaşma, taciz, ayrımcılık ve usulsüz şekilde evden çıkarmalar, özel kira sektöründe hala çok büyük bir sorun.” Milletvekilleri, yayınladıkları raporda, yıl içerisinde kira sektöründeki sorunlarla ilgili reform sunma konusunda kararlı olduklarını da belirtti.

Emlak sitesi 
Rightmove tarafından yayınlanan veriler de kira fiyatlarının rekor düzeyde artmaya devam ettiğini gösteriyor. Verilere göre, Londra’daki ortalama kira fiyatları son bir yılda yüzde 14 seviyesinde arttı. Londra dışındaki bölgelerde son bir yılın artış ortalaması ise yüzde 10,8 olarak göze çarpıyor.

Yorum Bırakın