Skip links

İngiltere’de Yeni Evlerin %37’si İnşaat Halindeyken Satıldı

İngiltere'de Yeni Evlerin %37'si İnşaat Halindeyken Satıldı

Analizler, “plan dışı” satılan evlerin oranının 2021’de arttığını ve düşüş eğilimini tersine çevirdiğini gösteriyor. İngiltere ve Galler’de satılan yeni evlerin yaklaşık yüzde 37’si 2021 yılı tamamlanmadan önce alıcı buldu.

Kiralık emlak acentesi Hamptons, bu oranın 2020’de yüzde 35’ten fazla olduğunu söyledi. Bu rakam 2017 yılında kaydedilen yüzde 47’lik zirvenin altında kalsa da son yılların olumsuz gidişatı sona erdi. 2007’den beri ilk kez, teraslı bir evin plan dışı satılma olasılığının bir apartman dairesinden daha yüksek. Bu arada, 2021’deki yeni müstakil evlerin yüzde 24’ü, 2020’deki yüzde 21’e kıyasla plan dışı satıldı. Yarı müstakil evler için bu rakam yüzde 31’den yüzde 33’e yükseldi. Teraslı evlerin plan dışı satışları yüzde 41’den yüzde 45’e yükseldi. Ancak önceden satın alınan yeni inşa edilmiş dairelerin oranı yüzde 50’den yüzde 44’e düştü. Tapu Sicil verilerini inceleyen Hamptons’ın kıdemli analisti David Fell şunları söyledi: “Satın alınabilecek ikinci el evlerin olmaması, daire sahiplerinin giderek yeni binalara yönelmesi anlamına geliyor.”

Piyasadaki sınırlı seçenekler nedeniyle birçok kişi plan dışı satın almaya istekli. Tipik alıcılar daha esnek olabilmek istiyorlar. Yeni evlerine taşınma süreçlerinde, bir zincire bağlı olmak istemiyorlar. Buna rağmen, ev sahipleri, özellikle fiyatlar yükselirken bir veya iki yıl beklemekten mutlu olan yatırımcılar kadar önceden satın almıyorlar. Ayrıca, büyükşehir merkezindeki bloklardan ziyade, daha küçük planlarda ayırtma ve ayrı ayrı tasarlanmış evler aramaya daha yatkınlar.

David Fell, plan dışı satışlardaki artışın “Help to Buy yavaşlarken satış oranlarını korumak isteyen satıcılar için bir soluklanma sağlayacağını” söyledi ve ekledi: “Bu kısa vadeli değişimin daha uzun vadeli bir eğilime dönüşme potansiyeli olup olmadığı görülecektir. Ancak geçmişte gördüklerimizin aksine, 2022’de plan dışı satışları artırmaya devam etmesi muhtemel olan, yatırımcılardan ziyade ev sahipleridir.”

Yeni ev alıcıları sözleşmelerin değişiminde genellikle yüzde 10’luk standart bir depozito verir ve kalan tutar tamamlandığında ödenir.
Hamptons, geçen yıl alıcıların toplu olarak satıcılara henüz inşa edilmemiş evler için 1,1 milyar sterlin depozito ödediğini, bunun 2007’de devredilen 348 milyon sterline göre yaklaşık üç katı olduğunu hesapladı.

Yorum Bırakın