Skip links

İngiltere’de Konut Piyasasını Neler Bekliyor?

İngiltere'de Konut Piyasasını Neler Bekliyor?

Damga vergisi tatilinin sona ermesi, beş yıllık ortalamaya göre %30 artan potansiyel alıcılardan gelen talebi azaltamadı.
Tatilin sonundaki yavaşlama dönemi sayesinde, beklenen “uçurum kenarı” hiçbir yerde görülmüyor ve pandemi kaynaklı patlamanın daha katedeceği daha çok yol var.
En son Konut Fiyat Endeksi raporuna göre, tahmini 1,5 milyon evin 2007’de ki rekorunu kırarak el değiştirmesi bekleniyor.
Bir evden ne istediklerini yeniden değerlendiren İngiltere halkı, düşük ipotek oranları ve damga vergisi muafiyetinin birleşimi, benzeri görülmemiş talep seviyelerine yol açtı.
Toplu olarak 473 milyar sterlin değerindeki evler bu yıl satılacak, bu rakam 2020’de kabul edilen teklif sayısından 95 milyar sterlin daha fazla. Bununla birlikte, piyasa bir dizi ters rüzgarla karşı karşıya olduğundan, faaliyet seviyesinin önümüzdeki yıl yavaşlaması bekleniyor.

İngiltere’de Ev Fiyatları Ne Durumda?
Yıllık konut fiyatı artışı Eylül ayı sonunda %6,6 ile devam ediyordu, ancak bu rakam önemli bölgesel farklılıkları gizliyor.
Fiyat artışı, dairelerin uygun fiyatlı olduğu bölgelerde güçlü olmaya devam ediyor. Fiyat artışlarında; Galler %10,4 ile en güçlü artışları görüyor, ardından %8,8 ile Kuzey Batı ve %8,3 ile Kuzey İrlanda geliyor.

Bölgesel eğilimi yansıtacak şekilde, ev fiyat artışının en güçlü olduğu şehirler, tamamı kuzey bölgelerde yer alan Liverpool, Manchester ve Sheffield oldu.
İngiltere’de tipik bir dairenin ortalama kazancının 11,5 katına mal olduğu Londra, yalnızca %2,3’lük bir fiyat artışı kaydetti. İngiltere’nin başkenti Londra, emlak yatırımı kazançlarında beş yıllık ortalamanın altında olduğu tek bölge oldu.

Emlak Yatırımcıları İngiltere’de Pazara Geri Dönüyorlar
Potansiyel emlak yatırımcılarından gelen talep, yazdan bu yana beş yıllık ortalamanın %30 üzerinde seyrediyor. Ancak alıcıların artık değişti. 2020’deki ilk sokağa çıkma yasağının ardından, pazarda yüksek değerli evlere, daha varlıklı ev sahipleri hakim oldu.
2021’de ipotek mevcudiyeti iyileşti ve ilk kez daha fazla alıcı piyasaya geri döndü. Ancak ne yazık ki talepteki artış, yüksek arzla karşılanmıyor ve satışa sunulan ev sayısı beş yıllık ortalamanın %38 altında. Arz ve talep arasındaki bu uyumsuzluk fiyatlar üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturmaya devam edecektir.

İngiltere’de Konut Piyasasında Neler Olacak?
İngiltere konut piyasası hem olumlu hem de olumsuz faktörlerden etkilenecek.

Olumlu tarafı; pandeminin neden olduğu alan arayışının devam etmesi gerekiyor. Evden çalışabilme olanağı birçok ofis çalışanının ufkunu genişletti. İngiltere’de insanların şu anda %22’sinin taşınmak istediğini gösteriyor. Bu, normal bir pazardaki %5’ten önemli ölçüde daha yüksek bir oran. Ev sahiplerinin son 18 ayda biriktirdiği yüksek özkaynak seviyeleri ve piyasadaki ev kıtlığının, ev fiyatlarındaki artışı desteklemesi bekleniyor. 

Olumsuz tarafı, ipotek oranlarının ve vergilerin artacağı beklentisiyle birleşen artan yaşam maliyeti, karşılanabilirliği etkileyecektir. İngiltere’de ev fiyat artışının %3 seviyelerinde olması bekleniyor. En çok büyüme gösteren bölgeler Doğu Midlands ve Kuzey Batı olması beklenirken muhtemelen Londra en az büyüme gösteren bölge olacaktır.

İşlem seviyeleri, uzun vadeli ortalamayla uyumlu olarak %20 düşerek 1,2 milyona oldu. Ancak yine de son 10 yılla karşılaştırıldığında nispeten yüksek olması bekleniyor. Pandeminin konut piyasası üzerindeki etkisinin daha fazla sürmesi gerekiyor. Piyasadaki ivmenin, daha yüksek yaşam maliyetleri ve daha yüksek ipotek oranları riskinden kaynaklanan bazı ters rüzgarlara ağır basması bekleniyor. En son veriler, hızla yavaşlaması beklenen ev fiyatı artış hızında ortalama ev fiyatlarının %3 artmasıyla Birleşik Krallık bir dönüm noktası olduğunu gösteriyor.

İngiltere Konut Piyasasında ki Bu Değerler Sizin İçin Ne Anlama Gelebilir?
İngiltere’den ilk kez ev alacaklar için; Pazar hızlı hareket etmeye devam ediyor ve yavaşlamaya başlaması beklenmiyor. Sonuç olarak, beğendiğiniz bir yer görürseniz hızlı hareket etmeye hazırlıklı olmanız gerekir. Ev aramaya başlamadan önce, prensipte üzerinde anlaşmaya varılan bir ipotek teklifine sahip olmak iyi bir fikirdir. Özellikle bahçesi olan bir ev gibi alanı geniş olan bir daireyi seçerseniz daha fazla seçeneğiniz olduğunu ve üzerinizdeki baskının azaldığını görebilirsiniz.

Taşınmayı düşünüyorsanız, potansiyel alıcılardan gelen talep arzı geçmeye devam ettiğinden, evinizi piyasaya sürmek için harika bir zaman. Ne yazık ki, aynı dinamikler bir sonraki evinizi bulmanızı zorlaştırabilir. Mevcut dairenizi listelemeden önce olabildiğince fazla araştırma yapın ve bölgenizdeki piyasanın ne kadar hızlı hareket ettiğini öğrenmek için yerel emlakçılarla konuşun. Piyasa çok hızlı hareket ediyorsa, mevcut evinizi satışa sunmadan önce satın almak istediğiniz bir daire için bir teklifin kabul edilmesini isteyebilirsiniz.

Yorum Bırakın