Skip links

Yabancı Yatırımcılar Londra Emlak Piyasasına Geri Döndüler Ama Satın Almaya Hazır Değiller

Yabancı Yatırımcılar Londra Emlak Piyasasına Geri Döndüler Ama Satın Almaya Hazır Değiller

Birleşik Krallık’taki seyahat kuralları gevşetildiğinden beri denizaşırı alıcılar Londra’da daha yaygın hale geldi, ancak getirilerinin emlak piyasası üzerindeki tam etkisi zaman alacak.

Londra emlak piyasası
na dönüş yapan denizaşırı alıcılar ile başkent Londra’ya gelen yabancı konut yatırımcıların sayısı arttı. Eylül ayında Heathrow havaalanından yaklaşık 2,57 milyon yolcu geldi ve bu, 12 ay önceki sayının iki katından fazla. Bununla birlikte, Londra emlak piyasası için henüz her zamanki gibi iş anlamına gelmesi pek olası değil. Basit bir ifadeyle, tüm uluslararası yabancı yatırımcılar henüz satın almaya hazır değiller. Bazıları için şu anda Londra’dan gayrimenkul satın almak, Londra’nın restoranlarını, mağazalarını ve kültürel mekanlarını ziyaret etmekten sonra ikinci sırada geliyor.

İngiltere’de Covid Endişeleri
Bir dereceye kadar Covid belirsizliği devam ediyor. Denizaşırı yatırımcılar başkent Londra’ya geri dönmekten memnun olsa da, bazıları pandeminin nasıl sonuçlanacağını görmek için beklemeyi tercih ediyor.

Tüm küresel ekonomilerin aynı hızda açılmadığını da hatırlamakta fayda var.

Birleşik Krallık’ta sınırlı sayıda hastaneye yatış, şu anda daha fazla karantina kısıtlamasının masadan kaldırıldığı anlamına geliyor, ancak bu dünyanın her yerinde geçerli değil. Bir alıcı Londra gezisi sırasında bir gayrimenkul bulabilir, ancak öncelikler hızla değişebilir.

Sonuç, emlak piyasasındaki denizaşırı faaliyetlerin son haftalarda düzensiz olması. Öngörülemeyen gelişmelerin dışında, önümüzdeki bahar normale yaklaşan bir şeye dönüşün sinyalini verebilir.

Peki, denizaşırı yatırımcılar şu anda nerede daha aktif?
İhtiyaç odaklı alıcılara ek olarak, akıllı para şaşırtıcı bir şekilde mevcut aradan yararlanıyor. Talebin önümüzdeki baharda anlamlı bir şekilde toparlanacağını gören ve şu anda harekete geçen veya gerekli zemini hazırlayan fırsatçı uluslararası alıcılar var.

Mortgage piyasasında da benzer bir durum yaşanıyor. Daha fazla insan, sabit oranlı anlaşmaları kabul ediyor, temel oran artışının ipotek oranlarının da aynı şeyi izleyeceğini bilerek oldukça güvenli. Bir artış zaten takas piyasaları tarafından fiyatlandı.

Super-prime kiralama piyasasında gördüğümüz gibi, kesinlikle oportünizm için iyi bir zaman. Muhtemel kiracılar şimdi yeni bir trend olan doğru gayrimenkulü güvence altına almak için ön kiralama anlaşmaları üzerinde anlaşıyorlar.

İddialı fiyat istemek alıcılar için bir engel. Bazı durumlarda satıcılar, uluslararası seyahatin yeniden açılmasının talebin hızla salgın öncesi seviyelere döneceği ve fiyatları buna göre belirleyeceği anlamına geldiğine inanıyordu.

Satıcılar istedikleri fiyatı elde edemedikleri için, Londra’nın güneybatısındaki satışlardan kiralık konut piyasasına ana gayrimenkullerin transfer edildiğine dair kanıtlar var.

Yeni Yapı Avantajları
Yeni inşa edilen başlıca gelişmeler, uluslararası yabancı yatırımcıların geri dönüşünden ikinci el pazarından daha fazla yararlanıyor.

Çoğu durumda, bunlar pandemi sırasında beklemeye alınan yeniden etkinleştirilen işlemler. Ayrıca, özellikle tedarik zinciri aksamalarının inşaat sektörünü nasıl etkilediği göz önüne alındığında, taşınmaya hazır ve hiçbir çalışma gerektirmeyen konutlar için bariz bir çekicilik var.

Knight Frank’in merkezi Londra geliştirme başkanı Rupert des Forges, “Salgın Londra’nın küresel bir güvenli liman statüsünü değiştirmedi” dedi. “West End geliştiricileri, geçen ay yalnızca W1 posta kodunda 250 milyon sterlinin üzerinde teklif aldı.”

Londra’da ki Evler ve Daireler
Konut ve daire satışları arasındaki dengenin önümüzdeki aylarda daire lehine dönmeye başlayacağını varsaymakta fayda var.

Ekonominin diğer birçok alanında olduğu gibi, normalleşme yolundayız ancak henüz tam olarak
Londra gayrimenkul piyasası istenilen seviyede değil.

Yorum Bırakın