Skip links

İngiltere’deki Evlerin Değeri 5 Yılda %20 Arttı

İngiltere'deki Evlerin Değeri 5 Yılda %20 Arttı

İngiltere’de son 5 yılda yaklaşık 12 milyon evin değeri 49.000 sterlin veya daha fazla arttı. İngiliz evlerinin toplam değeri son beş yılda %20 arttı. Bu, dünyanın en değerli şirketi olan Apple’ın piyasa değeriyle yaklaşık aynı rakam olan 1.6 trilyon sterlin gibi muazzam bir rakam.

İngiltere’deki evlerin toplam değeri şu anda şaşırtıcı bir şekilde 9.2 trilyon sterlin seviyesinde bulunuyor. Bu göz kamaştırıcı rakamı bir perspektife oturtmak gerekirse, her yıl üretilen tüm malların ve sağlanan hizmetlerin değeri olan Birleşik Krallık’ın gayri safi yurt içi hasılasının dört katından fazladır. FTSE 100 endeksinde listelenen tüm şirketlerin değerinin dört katından fazla. FTSE 100 endeksi, Londra Borsası’nın borsa endeksidir.

İngiltere’deki Bu Durumun Arkasında Ne Var?
İngiltere’de son 5 yıldan bu yana konut fiyatlarındaki artış, ultra düşük ipotek oranlarıyla destekleniyor. İnsanlar bir evden ne istediklerini yeniden değerlendirirken, pandemi alıcı talebini artırdı. Ancak bu talep, yalnızca sınırlı sayıda satılık ev arzıyla karşılandı ve bu da konut fiyatlarındaki artışı hızlandırdı.

İngiltere’deki Bu Durum Sizin İçin Ne Anlama Gelebilir?
Ev fiyatlarındaki ani artış, evinizin düşündüğünüzden daha değerli olabileceği anlamına gelir. Taşınmayı düşünüyorsanız, bir sonraki satın alımınız için sandığınızdan daha fazla paranız olabilir. Yerinizde kalmayı planlasanız bile, değerinin daha düşük bir oranını ödünç alacağınız için daha ucuz bir ipotek almaya hak kazanabilirsiniz.

İngiltere’de Neler Oluyor?
İngiltere’nin güneydoğusundaki evler, toplu olarak 294 milyar sterlin artışla son beş yılda en büyük değer artışını gördü. İngiltere’nin güneydoğusundaki evler ile Londra’daki evlerin değerleri karşılaştırıldığında Londra’da ki evlerin değerleri aynı zaman diliminde 214 milyar sterlin arttı. Buna rağmen Londra, şehirdeki toplu olarak 2.4 trilyon sterlin değerindeki evlerle en değerli bölge durumunda. Bu, sermayenin İngiliz evlerinin yalnızca %13’ünü oluşturmasına rağmen, İngiltere’nin konut zenginliğinin dörtte birine ev sahipliği yaptığı anlamına geliyor.

İngiltere’nin güneydoğusu, 1.7 trilyon sterlin ile en yüksek ikinci ev değerine sahipken, onu 1 trilyon sterlin ile İngiltere’nin doğusu izliyor. Ölçeğin diğer ucunda, İngiltere’nin kuzey doğusundaki evlerin toplam değeri 197 milyar sterlin iken, Galler’deki evler 308 milyar sterlin değerinde.

İngiltere’de Evler En Çok Nerede Değer Kazandı?
İngiltere’nin 367 yerel yönetim bölgesinin 53’ündeki evlerin üçte ikisinden fazlası son 5 yıldan bu yana 49.000 Sterlin’den fazla arttı.
Monmouthshire, evlerin %88’inde ulusal ortalamanın üzerinde bir artışla listenin başında yer alıyor. Onu %83 ile Hastings ve %82 ile Trafford takip ediyor.

Yorum Bırakın

Explore
Drag