Skip links

Lloyds Bank İngiltere’nin En Büyük Ev Sahiplerinden Biri Olmayı Planlıyor

Lloyds Bank, İngiltere ve Galler’de şubeleri bulunan bir İngiliz perakende ve ticari bankasıdır. Lloyds Bank, Britanya’daki en büyük perakende bankasıdır. İngiltere ve Galler’de geniş bir şube ve ATM ağına sahiptir.

Lloyds, önümüzdeki 10 yılda 50.000 ev satın almayı hedeflediği için İngiltere’nin en büyük ev sahiplerinden biri olmayı planlıyor. Bankacılık devi, yakın zamanda piyasaya sürdüğü Citra Living markası altında kiracılardan özel ev sahibi olarak kira ücreti alacak. Banka, 2025 sonuna kadar 10.000 ev satın almayı hedefliyor.

Lloyds şu anda Birleşik Krallık’taki en büyük ipotek kredi kuruluşudur ve neredeyse her dört konut kredisinden birini sağlamaktadır.

Citra Living başlangıçta küçük başlayacak ve planlarını yeni inşa edilmiş evleri satın almaya ve kiralamaya odaklanarak kiralama pazarında test edecek. İlk kiralık ev grubu, Peterborough’daki Fletton Quays’te 45 yeni daire ile başlayacak. Lloyds, ilk hedefinin yaklaşık 400 ev satın almak ve bu hedefi bir sonraki yıl ikiye katlamak olduğunu söylüyor.

Citra Living’in lansmanında, genel müdür Andy Hutchinson, markanın amacının, siteleri belirlemek ve kiracıların kiralaması için buralarda evler satın almak için önde gelen inşaat firmalarıyla çalışmak olduğunu söyledi. Bu, konut sektörüne sürekli desteğin sağlanmasının yanı sıra, aynı zamanda kiralık konut talebindeki artışın da karşılanmasına yardımcı olacaktır, dedi.

Lloyd’un 2025 hedefine ulaşması durumunda, Citra’nın İngiltere’nin şu anki en büyük özel konut sahibi olan ve yaklaşık 9.100 eve sahip olan ve 2.1 milyar sterlin piyasa değerine sahip olan Grainger’ın mevcut büyüklüğünden daha büyük olacak. Mevcut emlak fiyatları ve kira tahminlerine dayanarak, bu 4 milyar sterlin değerinde bir portföy yaratacak ve yaklaşık 300 milyon sterlin vergi öncesi kar elde edecek.

Finans şefi William Chalmers, özel kiralama piyasasına genişlemenin “bölgeyi keşfederken sınırlı bir temelde” olacağını söylerken, banka daha önce yeni bölümün potansiyeli konusunda temkinli davranıyordu.

Son yıllarda Legal & General ve M&G dahil olmak üzere birkaç büyük isim fon yönetimi grubu ve sigorta şirketi özel kiralama pazarına girdi.

Perakendeci John Lewis kısa bir süre önce büyük mağazalarında kullanılmayan zemin alanını kiralık evlere dönüştürmeyi planladığını duyurdu.

Lloyds Banking Group, Haziran ayında, insanlar dijital bankacılığa geçerken sitelerdeki müşteri eksikliğini suçlayarak 44 şubeyi daha kapattığını duyurdu. Citra Living, yeni inşa edilmiş kaliteli evleri satın almaya ve kiralamaya odaklanarak başlangıçta küçük başlayacak. Bu, kiralık evlere yönelik artan talebi karşılamak için önde gelen inşaat firmaları ile birlikte çalışarak başarılacak. Amaç, önümüzdeki yıllarda Birleşik Krallık kiralık piyasasına kademeli olarak artan stok sağlamak.

Yorum Bırakın