Skip links

Zengin Türkler Neden Londra’da Ev Satın Alıyorlar

Zengin Türkler Neden Londra'da Ev Satın Alıyorlar

Türklerin anavatanlarındaki mali istikrarsızlık, birçok Türk’ü başkent Londra’da emlak yatırımı yapmaya doğru sürüklüyor.

Londra Belgravia’nın mor salkımlarla kaplı revak sütunları çiçek açmış durumda ve dünyanın en zengin aileleri nakit paraları için güvenli bir sığınak arıyor.

Londra’daki gayrimenkul satın alma ajanslarından biri, “Londra’da genellikle Orta Doğulu, Asyalı ve ABD’li yatırımcıları görüyoruz, ancak bu yıl bir ülke alışılmadık derecede aktif olarak öne çıkıyor” diyor ve “bu da Türkiye’den yatırımcılar.”

Londra’da on yıllardır gelişen Türk, Kürt ve Kıbrıslı toplulukları var ve çoğunlukla Londra’nın kuzey ve güneydoğu çevresinde toplanıyorlar. Bununla birlikte, son 2-3 yıl içinde servetlerini yatıracakları istikrarlı bir yer arayan İstanbul’un paralı seçkinleri de onlara katıldı.

Bu hafta Türk siyasetine 20 yıldır hakim olan Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 52,16 oyla Kemal Kılıçdaroğlu’nu az farkla yenerek yeniden cumhurbaşkanı seçildi. Ülke 2018’den beri ekonomik çalkantı içinde ve bunun Erdoğan’ın partisi AKP’nin 2019 yerel seçimlerinde İstanbul ve Ankara da dahil olmak üzere Türkiye’nin en büyük şehirlerini kaybetmesine yol açtığına inanılıyor. Pandemi sürecinde ılımlı bir ekonomik toparlanma yaşandı ancak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz oranlarını yüzde 19’dan yüzde 14’e indirmesinin ardından Türk lirası 2021’de dolar karşısında yüzde 44 değer kaybetti.

Londra, İngiltere’den bir gayrimenkul danışmanı; döviz kurundaki düşüşün bazı Türklerin şu anda yalnızca Londra’da ev kiralayabildiği anlamına geldiğini, ancak daha varlıklı olanların paralarını Türkiye’den çıkarmaya hevesli olduğunu söylüyor. “Pek çok Türk, Erdoğan iktidarda ne kadar uzun süre kalırsa ülke ekonomisinin o kadar kötü olacağından korkuyor. Durumu tersine çevirebileceğine dair tüm umutlarını yitirdiler. Şubat ayındaki Türkiye’de ki deprem felaketini ele alışı, bu düşünceyi hem yerel hem de gurbetçi birçok Türk’ün zihninde sağlamlaştırdı” diyor.

Londra İngiltere’deki bir emlak acentasının Servet Raporu’na göre, Türkiye’nin yüksek net varlıklı nüfusu 2027’ye kadar yüzde 156,5 oranında diğer tüm ülkelerin seçkinlerinden daha hızlı artacak.

Zengin Türkler, Birleşik Arap Emirlikleri, Güneydoğu Asya ve yakın zamana kadar Rusya’dan gelen alıcılar tarafından uzun süredir tercih edilen prestijli mahallelerde omuz omuza olmayı seviyor. Geçen yıl Knightsbridge, Mayfair, South Kensington ve Belgravia’daki en büyük emlak anlaşmalarından bazılarının arkasında Türk girişimciler vardı.

Türk teknoloji patronu Hanzade Doğan Boyner geçen yıl Londra Belgravia'da 27 milyon sterline malikane satın aldı.

“Doğu’nun Amazon’u” adlı online alışveriş platformu Hepsiburada’yı kuran, Türkiye’nin en yüksek profilli teknoloji patronlarından Hanzade Doğan Boyner, geçen yaz 27 milyon sterline Londra Belgravia’da Alman imparatoriçesi, Prusya kraliçesi ve kraliyet prensesi Victoria döneminden kalma 6 yatak odalı bir malikane satın aldı. Kışın, Knightsbridge’deki Cadogan Meydanı’nda, başlangıçta 35 milyon sterlin olarak listelenen bir ev için 27 milyon sterlin ödeyen bir Türk alıcıya önemli bir satış gerçekleşti.

Londra İngiltere’deki bir emlakçı; “Bu yıl Türk yatırımcılar, Mayfair’de 31 milyon sterlinlik bir ev, Knightsbridge’de 7,5 milyon sterlinlik bir daire ve Paddington’da 4,5 milyon sterlinlik bir daire dahil olmak üzere birçok ev satın aldı. Geçen birkaç hafta içinde, Türkler için biri Knightsbridge’de ve diğeri Hyde Park yakınında olmak üzere iki daire ayırt edildi. 2 Türk yatırımcı da apartman görevlisi, iyi tavan yüksekliği ve iyi manzaraları olan bir ev istiyordu” dedi. Türkiye’deki siyasi belirsizlik, Londra’ya olan bu artan ilginin arkasındaki itici faktör gibi görünüyor.

Başka bir İngiltere’de ki emlakçı; “Hızlı bir şekilde ev satın almak isteyen Türk yatırımcılar, Thames Nehri kıyısında yeni inşa edilen daireler için nakit ödeme yapacak. Türkiye’den, özellikle Londra’nın ana posta kodlarında ivme kazanma, seçim olduğunda yeni zirvelere ulaşıyor. İstikrarsızlık genellikle hızlı finansal düşünmeyi teşvik eder.” diyor.

Kurumsal Türk yatırımcılar da sağlam getiriler için İngiltere’ye bakıyor. Uzun vadeli sermaye artışı potansiyeli olan lüks aile evleri bulmak için Türk fonlarıyla çalışmalara bile başlandı.

– 3 defa Oscar’a aday gösterilmiş, Sir ünvanına sahip İngiliz film yönetmeni ve yapımcısı Sir Ridley Scott’ın Hampstead’deki eski evi 28 milyon sterline satılıyor.

Eylül 2021’in sonunda bir Türk holdingi olan Eren Holding şirketlerinden Eren Kağıt, Birleşik Krallık’ta yaptığı en büyük yatırımlardan biri olan Flintshire’daki Shotton Paper Mill kağıt fabrikasını 600 milyon sterline satın aldı. Yaygın bir ambalaj malzemesi olan konteynır kartonu yapmak için 660 kişiyi istihdam etmeyi planlıyor.

Bununla birlikte, Türk alıcılar sadece hızlı para kazanma peşinde değiller. Londra’da yazlık sahibi olmak Türkiye’de “başarılı” olduğunun kanıtı olarak görülüyor.

Londra, İngiltere’de bir gayrimenkul danışmanı; Eğitim, Türk aileleri için önemli. Sloane Square’de dönem başına 7.750 sterlin ücret alan özel bir kız okulu olan Francis Holland’ı ziyaret etmek ve bir ev bulmak için bir Türk müşterisinin 15 milyon sterlinlik bir bütçesi olduğunu söylüyor. Yine bir Türk yatırımcı okul yılının başlaması için iki çocuğunu başkent Londra’ya taşımayı düşünüyor ve bir avukat Türk arkadaşı da Londra’nın merkezinde yatırım amaçlı bir gayrimenkul arıyor.

Elbette Türkler’in tek seçeneği Londra değil. Yunanistan, Portekiz ve İtalya da uzun uzadıya tartışılıyor. Ancak, Türkler arasında yaygın İngilizce konuşulduğu için, Londra’daki hayata geçiş daha yumuşak hissediliyor. Ayrıca, canlı kültürel ortamıyla, Londra’da eve sahip olmanın, diğer destinasyonların rekabet edemeyeceği belirli bir sosyal prestij sağladığına dair bir görüş var.

Yorum Bırakın