Skip links

İngiltere Manchester Emlak Piyasası

İngiltere Manchester Emlak Piyasası

İngiltere Manchester’daki ev fiyatları, 2022’de potansiyel olarak %22,8 oranında artmaya devam edecek. Manchester’daki ortalama kira getirileri şu anda M14 ve M11 posta kodlarında neredeyse %8’e kadar ulaşıyor. Bu, yatırımcıların Manchester evlerine yatırım yapması için şuanda mükemmel bir zaman olduğu anlamına geliyor.

Manchester, 2 milyon metrekareden fazla ofis alanına ve 400.000 metrekarelik perakende satış alanına ek olarak 8.800’den fazla konut birimine sahiptir. Bu nedenle, sonuç olarak otel ve eğlence alanı hattındadır. Bu, 2020’nin Manchester’ın yüksek getirili emlak piyasası için gerçekten çığır açan bir yıl gibi göründüğü anlamına geliyor. Konut piyasası, bu geliştirme çalışmaları artışını yönlendirmede başı çekiyor. Manchester’da nüfus hızla artıyor, dolayısıyla yaşam alanı için daha fazla talep var.

Manchester Nüfusu
Son on yılda Manchester, %7’lik bir nüfus artışı yaşadı ve 2019’da 2,7 milyona ulaştı. Önümüzdeki birkaç yıl içinde Manchester’ın nüfusu artmaya devam edecek. Dolayısıyla 2035 yılına kadar 3 milyonun üzerine çıkması bekleniyor. Bu da yeterli arzın olmadığı bir şehirde konut talebinin artmasına neden oldu. Sonuç olarak, bu mükemmel bir yatırım fırsatı yarattığı için emlak yatırımcıları için iyi bir haber. Manchester, önümüzdeki 5 yıl içinde konut fiyatlarındaki artış için Birleşik Krallık’ın en iyi beklentili şehridir. Manchester emlak piyasasında yatırım yapmak için mükemmel bir fırsat şehri.

İşletmelerin Manchester’a Taşınması
Manchester’daki maaşlar ve işletme maliyetleri Londra’dan ortalama %30-40 daha az. Bu nedenle, şehirdeki işletmeler, düşük yıpranma oranlarının yanı sıra yüksek kaliteli ofis alanlarından yararlanmaktadır. Bu, arka ofis işlevlerine sahip kuruluşların dünya standartlarında kaliteden daha düşük maliyetle yararlanacağı anlamına gelir. Bu faktörler, Manchester’ın KPMG tarafından her yıl Avrupa’nın en rekabetçi iş yeri olarak seçilmesini sağlar.

Manchester, Avrupa’daki en fazla sayıda ticari hizmet organizasyonundan birine sahiptir. Bu arada Manchester, Londra dışındaki en büyük profesyonel hizmetler sektörüne sahiptir. Bu kuruluşlar, çeşitli uzmanlık alanlarında 250.000’den fazla kişiyi istihdam etmektedir. Muhasebe, sigorta, vergi, İK ve hukuk uzmanlarından oluşan bu son derece yetenekli işgücü, Manchester’daki şirketlerin ihtiyaç duydukları insanlara erişmelerini sağlar.

Manchester Yatırım Örneği
2018’den bu yana, Manchester’daki evleri satın almak, İngiltere’deki ortalamadan daha yüksek bir kiralama ve daha yüksek fiyat artışı elde etti. Bunun bir sonucu olarak, Birleşik Krallık’ın en yüksek kısa ve uzun vadeli emlak yatırım getirilerinden bazılarını elde etmelisiniz.

Manchester’ın nüfusu, yeni evlerin inşa edilme oranının 15 katı arttığından, şehir önemli bir arz eksikliği yaşıyor, bu da Şehir Merkezi dairelerinin ev başına günde 10’a kadar sorgu almasına neden oluyor ve bazı evler reklamdan sonraki bir saat içinde kiralanıyor, şimdi Manchester yatırım yapmak için mükemmel bir zaman.

Manchester’ın emlak piyasası da etkileyici bir tarihe sahiptir; Manchester’daki emlak fiyatlarındaki artış, 2013-2018 yılları arasında art arda beş yıl boyunca Birleşik Krallık ortalamasını aşmıştır. Yalnızca Haziran 2018’e kadar olan 12 ay içinde, Manchester’daki ortalama daire değerleri %7,4 arttı ve Kasım 2011 ile Kasım 2017 arasındaki altı yıl içinde daire fiyatları %51 arttı.

2020 pandemisi İngiltere’nin konut piyasasını etkilese de Manchester, İngiltere’de yüksek getirili emlak yatırımı için bir sıcak nokta olmaya devam etti. Kilitlenme sırasında emlak piyasasının donmasına rağmen, Manchester’ın 2020’de İngiltere ortalaması olan %2,9’a kıyasla %4,1’lik bir ev fiyatı artışı kaydetmesi bekleniyor.

Manchester Ekonomisi
– Avrupa’nın en büyük ikinci yaratıcı/medya işletmeleri kümesi. İngiltere’nin en yenilikçi tıbbi araştırma tesislerinden biri olan 28.5 milyon sterlinlik Kanser Araştırma Merkezi’ne ev sahipliği yapmaktadır.
– Oxford Üniversitesi ekonomistleri, şehirdeki istihdam artışının Paris, Berlin ve Tokyo dahil olmak üzere birçok uluslararası başkenti geçeceğini tahmin ediyor.
– 105.000 öğrenci nüfusu ve %51’lik mezun oranı ile dünyaca ünlü bir eğitim sektörü.
– İngiltere’deki birçok işletme, Manchester için (Northshoring) kuzey kıyıdır. Bunun 2025 yılına kadar 55.000 yeni iş yaratması bekleniyor. Ek olarak, ekonomiye 19 milyar sterlin Toplam Brüt Değer ekleyecek ve konut sakinlerinin harcanabilir gelirini %28 oranında artıracak.

Öğrenci Topluluğu
Şehirde yaklaşık 100.000 öğrencisi bulunan Greater Manchester, Avrupa’nın en büyük öğrenci topluluklarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Öğrenciler dünyanın her yerinden Manchester’a akın ediyor ve burada yaşayan hemen hemen her ülkeden uluslararası öğrenciler var.

Ek olarak, Manchester harika bir mezun tutma oranına sahiptir. Tüm yüksek öğrenimden ayrılanların yarısından fazlası şehirde kalmaya karar vererek genç profesyonellere kiralama yapmak isteyen satın al-verme yatırımcıları için büyük fırsatlar yaratıyor.

Manchester Bağlantısı
Manchester küresel, ulusal ve şehirler arası bağlantısını geliştiriyor. Örneğin, Manchester Havalimanı Dönüşüm Programı, havalimanını genişletecek ve 2025 yılına kadar 10 milyon yolcuyu daha ağırlamayı planlamaktadır. Ek olarak, yeni yüksek hızlı tren 2 (HS2) ağı 2033’te gelecek. Sonuç olarak, Manchester’dan Londra’ya seyahat süresi sadece 1 saat 8 dakikaya düşecek. Trafford’u şehrin geri kalanına bağlayacak 6 duraklı yeni 350 milyon sterlin tutarındaki metro hattının çalışmaları şimdiden başlamış durumdayken, şehrin Metrolink ağı yükseltiliyor.

Arz Eksikliği
Manchester Şehir Merkezi nüfusu 2014’ten 2017’ye yaklaşık %10 arttı ve 2018’den 2024’e kadar %37 büyümesi bekleniyor. Ancak inşaat halindeki Pickup, geçen yıl hala 716 ev ile hedefin gerisinde kaldı.

Manchester’da Eğitim
Her yıl bir Manchester üniversitesinden 35.000’den fazla kişi mezun olmakta ve çok sayıda istihdam edilebilir becerilere sahip genç profesyoneller yetiştirmektedir. Diller, işletme yönetimi ve veri analitiği alanlarında uzmanlığa sahip mezunlar ile Manchester’daki işletmeler, aralarından seçim yapabileceğiniz son derece sağlıklı bir yetenek havuzuna sahiptir. Manchester’ın üniversiteleri aynı zamanda yerel işletmelerle düzenli olarak işbirlikçidir ve onlara özel eğitim kurslarına ve en yeni araştırmalara erişmelerine yardımcı olur.

Şehirde yaklaşık 100.000 öğrencisi bulunan Greater Manchester, Avrupa’nın en büyük öğrenci topluluklarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Öğrenciler dünyanın her yerinden Manchester’a akın ediyor ve burada yaşayan hemen hemen her ülkeden uluslararası öğrenciler var. Manchester ayrıca, tüm yüksek öğrenimden ayrılanların yarısından fazlasının şehirde kalmaya karar vermesiyle harika bir mezun tutma oranına sahiptir ve genç profesyonellere kiralama yapmak isteyen Manchester satın al-sat yatırımcıları için harika fırsatlar yaratır.

Manchester
Manchester, işletmelerin iş yapmak istediği, insanların çalışmak istediği ve profesyonellerin yaşamak istediği yer olan canlı ve gelişen bir bölgedir.
– Manchester, Kuzey Batı bölgesinde yer almaktadır.
– Manchester, 2,8 milyonun üzerinde geniş bir nüfusa sahiptir.
– Yılda 30 milyonun üzerinde uçuş gerçekleştiren ve dünya çapında 200’den fazla noktaya doğrudan uçuşu olan, Birleşik Krallık’taki en yoğun üçüncü havalimanı olan Manchester, uluslararası bir havalimanına da sahiptir.

Salford
Salford, diğer Greater Manchester yetkilileriyle birlikte, bölgede beklenen büyümenin büyük bir kısmının karşılanmasında kilit bir role sahiptir. Henüz tam potansiyeline ulaşmadı ve değer cepleri arayan anlayışlı yatırımcılardan artan ilgi görmeye devam ediyor.

251.300 kişilik bir nüfusa sahip olan şehir, son 15 yılda Greater Manchester’dan (%10.9) veya Kuzey Batı’dan (%7.0) çok daha yüksek bir oranda (%16.2) önemli bir büyüme yaşadı. Salford, Greater Manchester ekonomisine güçlü katkı sağlayan önemli bir istihdam merkezidir.

Şehirde 127.000’den fazla kişiyi istihdam eden 9.500’den fazla aktif işletme olduğu tahmin edilmektedir ve bunların önemli bir kısmı Salford Şehir Merkezi ve Salford Rıhtımı’na yoğunlaşmıştır. TalkTalk ve Vodafone gibi büyük şirketler, BBC ve ITV de dahil olmak üzere 250’den fazla işletme ile 500 milyon sterlinlik bir karma kullanımlı geliştirme olan MediaCityUK’un yanı sıra ev olarak adlandırıyor. Şehrin işsizlik oranı, bu iş akışı nedeniyle önemli bir düşüş gördü ve Haziran 2018’de %4,9’a düştü.

Güçlü istihdam düzeyine katkıda bulunan bir diğer unsur, finans ve dijitale odaklanan yüksek büyüme hızına sahip sektördür. Salford, Birleşik Krallık’taki ilk operasyonel 5G ağlarından birine sahiptir. Yaratıcı ve medya sektörlerinin yanı sıra finansal ve profesyonel hizmetlere de odaklanmıştır. Bu muhtemelen Salford’a daha fazla iş ve profesyonel getirecek ve bölgenin iş ve eğlence için yaşanabilirliğini daha da artıracaktır.

Salford Rejenerasyonu
Salford, daha fazla ekonomik büyüme ve yatırım için yeni fırsatlar sağlayan iddialı bir yenilenme ve kalkınma programının parçası olmuştur. Salford rıhtım bölgesi, yeni evler, yeni ofis alanları ve yeni eğlence tesisleri ortaya çıkaran özellikle önemli miktarda yenilenme gördü.

Salford merkezi ana planı, 20 yıllık bir yenilenme girişimidir. İngiltere’deki en büyük kalkınma projelerinden biridir. Ülkeler arasında en büyük 100 yenilenme projesi arasında 25. sırada.

Manchester Şöhreti
Manchester, profesyonel futbol dünyasında iki önemli takıma ev sahipliği yapmaktadır: Manchester United ve Manchester City. Manchester United dünya çapında 1-1 milyardan fazla taraftara sahiptir ve futbolun en büyük amiral gemisi kulüplerinden biridir ve 1990’larda ve hatta 2000’lerde, tam yirmi yıl boyunca kulüplerin kayda değer başarısının doğrudan bir sonucu olarak Çin gibi büyük pazarlarda önemli ölçüde popülerdir. Bu büyük bir başarıdır. Daha yakın zamanlarda, Manchester United’ın başarısı, 2008’de sahneye çıkan ve bir zamanlar Birleşik Arap Emirlikleri Başbakan Yardımcısı Mansur Bin Zayid Al Nahyan tarafından devralınan komşuları Manchester City tarafından doğrudan sorgulandı. 2019’da Manchester City, İngiltere Premier Ligi’ni sadece yedi yılda 4. kez kazandı ve kayda değer bir başarı elde etti.

Manchester’ın hem United hem de City’deki dev futbol takımları, her iki takımın da Avrupa rekabetinde aktif olarak rekabet etmesiyle Manchester’a büyük bir açıklık getirdi, dünyanın dört bir yanından daha fazla taraftar onları izleyebiliyor, bu da maruz kalma potansiyelinin sonsuza kadar büyüdüğü anlamına geliyor.

Sanatçılar
80’lerde ve 90’larda Manchester, The Stone Roses ve The Oasis gibi dünyaca ünlü müzisyenlerin bolluğunu sundu. Her ikisi de dünya çapında milyonlarca albüm sattı ve tüm dünyada konserleri stadyumları doldurdu. The Oasis’in solisti Liam Gallagher, dünya çapında performans sergiledi, hatta sadece 2017’den bu yana Dubai, Pekin ve Shenzhen’de performans sergiledi.

Manchester’dan Çıkan Etkili İnsanlar
Sadece futbol takımları ve dünya çapındaki müzisyenler değil, Manchester aynı zamanda Bilim, Teknoloji ve siyaset Tarihinde de önemli isimlerin doğum yeridir.

Başlıca Turistik Yerler
Manchester, İngiltere’nin en çok ziyaret edilen ikinci şehridir. Bu, Manchester için gayrimenkul ve konaklama üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Manchester 119 milyondan fazla ziyaretçi görüyor ve 92.000’den fazla tam zamanlı işi destekliyor.

Manchester uluslararası havaalanından çok fazla doğrudan uçuş oluyor ve Orta Doğu’nun yanı sıra Pekin ve Hong Kong’dan gelen ziyaretçilerde bir artış görüyor.

Manchester kültür açısından zengindir ve turizmdeki küresel büyümenin tüm faydalarını yakalamaya hazır bir şehirdir.

Manchester dünyayı birbirine bağlayan bir şehirdir. Şehir, sakinlere ve gezginlere, Birleşik Krallık’taki birçok büyük şehre ve dünyanın her yerindeki büyük şehirlere doğrudan rotalar sunar.

Büyük Yatırım Projeleri
Manchester, şu anda devam etmekte olan çeşitli yüksek profilli projelere sahiptir. Yerel ve ulusal hükümet ve uluslararası kurumsal yatırımcılar tarafından finanse edilen bu projeler, Manchester şehrini daha iyi hale getirmeye yönelik birkaç projedir. Bunlar, Manchester’ı daha da erişilebilir kılmanın yanı sıra manzarayı da değiştirerek, Manchester’ı yaşamak için çok daha estetik bir alan, tüm sakinlerin zevk alacağı ve takdir edeceği bir şey haline getirecek.

– İngiltere’nin önde gelen bölgesel şehri Manchester, Londra dışında İngiltere’de iş için en iyi şehir seçildi.
– Avrupa genelinde Manchester, araştırma, mühendislik, üretim ve dijital teknoloji alanlarındaki büyük uzmanlığıyla tanınmaktadır.
– İngiltere’deki birçok şehrin önümüzdeki yıllarda ekonomik büyümede bir yavaşlama görmesi bekleniyor, ancak Manchester bu listenin dışında tutuluyor, aslında gelişmeye devam etmesi bekleniyor.
– Daha fazla yeni işletme, daha fazla mezun ve daha birçok profesyonel Manchester’da ikamet etmek istiyor. Manchester ekonomisinin gelişmeye devam etmesi bekleniyor, bu da kıdemli ve ilk kez emlak yatırımcıları için mükemmel bir manzara yaratılmasına yol açıyor.

Genişleyen Ekonomi
– Manchester, tüm İngiltere ekonomisinden çok daha hızlı büyüyen bir ekonomiye sahip olmasının yanı sıra Galler ve Kuzey İrlanda ekonomilerinden de büyük.
– Birleşik Krallık’ta daha hızlı büyüme oranı olarak görülen 2021’in sonuna kadar 16.300 kişinin daha istihdam edilmesi bekleniyor.

İşletme
– 2.000’den fazla yabancı sermayeli şirket, yalnızca Greater Manchester’da ve çevresinde üsler kurmuştur.
– 2014-2018 yılları arasında Manchester’da faaliyet gösteren işletmelerin sayısında %58’lik bir artış, dört yıllık bir dönemde olağanüstü bir büyüme oldu.
– Birçok sektörün, 2025 yılına kadar mevcut olan yeni iş sayısında %50’ye varan bir artış görmesi bekleniyor.
– Manchester Şehir Merkezi genelinde alınan ofis miktarı şu anda beş yılda oturuyor ve bu da şaşırtıcı bir büyüme göstergesi istatistiği.

Hızla Büyüyen Genç Bir Şehir Merkezi Nüfusu
– Sadece 19 yılda, Manchester Şehir Merkezi’nin nüfusu 57.000’in üzerinde arttı.
– Beş yıl içinde sadece şehirde 100.000’den fazla insanın yaşaması bekleniyor.
– Manchester ayrıca, Birleşik Krallık’ın tamamında şu anda 30,1 yaşında olan üçüncü en genç ortanca yaşa sahip şehirdir.

Manchester’ın Özel Kiralık Sektörü
– Manchester, Birleşik Krallık’ın en hızlı büyüyen emlak sektörlerinden birine sahiptir. İngiltere’de, Manchester’ın özel kiralık sektöründe ev talep eden kiracı sayısındaki büyük artış açısından Manchester gibi hiçbir yer yok.
– Kabaca 70.000 kişi şu anda Manchester Şehir Merkezi’nde ikamet ediyor ve bu kişilerin çoğu dairelerini kiralıyor.

Şehrin Genç Kiracıları Tarafından Yönlendirilen Talep
– Manchester’ın özel kiralık sektörü, Manchester’daki genç kiracılardan sürekli olarak yüksek talep görüyor.
– Manchester’da yaşayanların %20’sinden fazlası 30 yaşın altındadır.
– Ulusal olarak, özel kiralık sektörü içinde yaşayanların büyük çoğunluğu aslında 35 yaşın altındadır.
– Greater Manchester’da yaşayan 24 yaşın altındakilerin %60’ı aslında özel kiralık sektörü dairelerinde yaşıyor. 25 ile 34 yaşları arasındakiler %40’ın biraz altında özel kiralık sektörü dairelerinde yaşıyorlar.

Manchester Gayrimenkullerine Yatırım Yapmak
Manchester, sadece ulusal bazda değil, dünya çapında da emlak yatırımcılarına hitap etmeye devam eden bir gayrimenkul sektörüne sahiptir. Uluslararası yatırıma hitap ediyor.

Yetersiz Arz Kaynaklı Performans
Manchester’da artan nüfus, Manchester Şehir Merkezi’ne taşınan ve genişleyen daha fazla küresel işletme ve genişleyen ekonomi ile Manchester’ın emlak piyasası, talepleri karşılamak için mücadele ederek hızlı büyüme hızına ayak uydurmak için mücadele ediyor. Manchester’ın mevcut nüfusu, inşa edilen yeni evlerin oranından 15 kat daha hızlı artıyor.

2015 yılından bu yana, Manchester’da yeni inşa edilmiş bir konut mülkünün metrekare başına toplam fiyatı yaklaşık %32 oranında arttı. Bu gerçekten şaşırtıcı bir büyüme istatistiği.

Manchester Şehir Merkezi’nin, sürekli artan Manchester nüfusunun gelecekteki talepleri bir yana, mevcut talebi karşılamak için yılda 2.500 yeni konut üretmesi gerekiyor.

Son on yılda, yılda yalnızca 1.150 yeni gayrimenkul geliştirildi, bu da talepleri karşılamanın büyük bir mücadele olduğu anlamına geliyor.

Manchester’ın Performansı Londra’nın Performansını Geride Bıraktı
Yıllardır, küresel yatırımcılar yatırım için Birleşik Krallık’a baktılar ve sermayeye yapılan yatırımın getirileri tipik olarak Birleşik Krallık’taki diğer herhangi bir bölgeden daha iyi performans göstereceğinden tipik olarak Londra’yı seçtiler. Ancak başkentte yükselen emlak fiyatları ile birlikte kira getirileri düşerken kuzey batı bölgesi, özellikle Manchester, büyümeye devam etti ve yatırımcılar için daha uygun bir seçenek olduğunu kanıtladı. Londra şu anda ülkedeki herhangi bir bölgeye kıyasla gayrimenkullerde en yavaş orana veya fiyat artışına sahip. Birçok yatırımcı, İngiltere gayrimenkulünden mümkün olan en yüksek sermaye büyümesini elde etmek için Manchester’a döndü.

2019 yılında, Londra’nın merkezindeki bir mülkün ortalama fiyatı 1.55 milyon sterlin iken, Manchester şehir merkezindeki ortalama fiyat 214.881 sterlindi.

Yıllık olarak, Londra için Ağustos ayında emlak büyümesi %0,2’de kalırken, Manchester’daki fiyatlar aynı dönem boyunca %4,5 arttı.

Londra şu anda ülkedeki en yavaş verim artışına sahipken, Manchester’daki gayrimenkuller Londra’nın tamamından yaklaşık %69 daha yüksek yatırım getirisi sağlıyor.

Manchester Neden İngiltere’nin En İyi Emlak Yatırım Yeri Haline Geliyor?
– Manchester, büyüme döngüsünün henüz başında olan bir şehir olduğundan, şehir, küresel yatırımcı topluluğu tarafından en çok aranan konumdur.
– Manchester’daki emlak fiyatlarındaki artış, Birleşik Krallık’ın tamamında ortalamayı aştı ve bir bütün olarak ülkedeki diğer tüm bölgelerden çok daha fazla bir fiyat artışı gördü.
– Yalnızca Haziran 2018’e kadar olan 12 aylık dönemde, Manchester emlak değerleri %7,4 artarken, o sırada Birleşik Krallık ortalaması %4,6’da oturuyordu.
– Manchester’daki daire fiyatları, 2011’den 2017’ye altı yıl içinde %51 arttı.
– Manchester Şehir Merkezi’ndeki özel kira oranları, İngiltere’deki ortalamanın sadece %15’i ile karşılaştırıldığında, 2014’ten 2018’e %38 arttı.

Yorum Bırakın