Skip links

Londra’da Kira Fiyatları Neden Yükseliyor ve Londra’da Kira Fiyatları Ne Zaman Düşecek?

Londra'da Kira Fiyatları Neden Yükseliyor ve Londra'da Kira Fiyatları Ne Zaman Düşecek

Londra kiralama piyasası, öğrenciler ve ofis çalışanları şehre döndükçe patlama yaşıyor.

Artık arzın yetersiz olduğu bir piyasada kira değerleri üzerinde yukarı yönlü bir baskı var. Kiralar daha ne kadar yükselmeye devam edecek bilinmiyor.

Londra kiralarının diğer büyük Birleşik Krallık şehirlerine kıyasla ne kadar hızlı arttığına bakıyor ve bunun pandemi kısıtlamaları hafifledikçe geçici bir fenomen olup olmadığını tartışılıyor. Ayrıca kurumsal yer değiştirme pazarından gelen iştahı ve hangi iş sektörlerinin başkent Londra’da kiralama seçeneklerini takip ettiği de merak ediliyor.

Londra’da kiralarda büyük bir artış var. Yılın başlarında, tam bir kiracı pazarıydı. Londra, piyasa üzerinde tam kontrol sahibi olan kiracılar ve yaptıkları şey açısından çok güçlü. Stok seviyeleri yüksekti. Çok ev vardı. Yalnızca güneybatı Londra’da, Wandsworth ve Richmond’un yapraklı bölgelerinde ve buna benzer yerlerde, normal koşullar vardı. Ancak Londra’nın geri kalanı kiralık gayrimenkul açısından aşırı arz edildi.

Karantinadan çıkmaya başladığımızda, dünya ya da Londra ve Birleşik Krallık başladığında normale dönmek için kiracı talebinde artış görülmeye başlandı ve stok seviyesi yavaş yavaş azaldı. Haziran ayında şartların normalleşmeye başladığı istatistikleri ve verileri gözlemlendi.

Haziran döneminde kiracılara emlakçılar tarafından söylenen şuydu: Koşullar değişmeye başlamadan önce geçtiğimiz yıl gördüğümüz indirimli kiralara daire tutmanız için son şansınız. Ve o andan itibaren, yaza, Temmuz’a ve ardından Ağustos’a geçtiğimizde yavaş yavaş tersine döndü. Güneybatı Londra dışındaki diğer tüm bölgelerde, gayrimenkul hacmi gerçekten kısa bir süre içinde önemli ölçüde azaldı.

Londra’da önümüzdeki 1 veya 2 yıl için kira tahminlerine göre uzun bir büyüme dönemi öngörülüyor. Aslında, ne kadar hızlı geri döndüğü, insanların ne kadar çabuk geri geldiğine şaşırılıyor. Sadece Birleşik Krallık pazarına bir bütün olarak genel bir bakış vermek gerekirse, Londra kiralama piyasası özellikle güçlü. İngiltere şehirlerinin geri kalanı, Londra’nın arz fazlasına sahip olduğu son 12-18 ay boyunca kiralık gayrimenkul sıkıntısı yaşadı. Yaşadığımız koşullar nedeniyle piyasanın terse döndüğünün görülmesi, işlerin son 12 ayda bir ev sahibi pazarına dönüşmesi ve ardından son 2 ayda hızlanması sorunuydu. Güneybatı Londra pandemi sırasında açıkça biraz farklı bir rol oynadığından, insanlar oraya kiralama amacıyla taşınıyorlar. Güneybatı Londra, size kırsal şehir merkezi ile kırsal kesim arasında mutlu bir ortam sunar. İşte bu yüzden insanların Kensington’daki 2 yatak odalı dairenizle aynı fiyata ekstra yatak odası olan bahçeli evleri olması çok popüler oldu. Şimdi Clapham’daki 3 yatak odalı dairelerin altın tozu gibi olduğu öğrenci pazarına taşındık.

Talimatlar, yaz boyunca gelen bu ekstra talep nedeniyle tüm zamanların en düşük seviyesinde. Mevsimselliğe gelince, eski haline döndü. Başvuru talebi, 2019’a bakılırsa, başvuru kayıtları açısından bulunduğumuz yerden %30 veya %40 ilerideyiz. Londra, pandemi öncesi olduğu yere geri döndü. Çok daha fazla insanın Londra’ya geri döndüğü, aile veya tamamen Londra’nın dışına taşınan insanların olduğu yer. Kiralık ev arayan daha yüksek düzeyde başvuru sahibi görüldü. Bu da şu anda düşük arz açısından sahip olunan soruna neden oldu. Giden ve geri dönen bir miktar insan değişimi oldu. Yani daha fazla talep var. 

Kurumsal yer değiştirme büyük ölçüde uluslararası kiracılar tarafından yönlendiriliyor ve yılın başında küresel mobilite şirketleriyle konuşulduğunda, ne tür bir talebin geri geleceğine dair gerçek bir soru işareti vardı. Çalışma alanlarında ihtiyaç duyulacak. Bu yılın Haziran ayında en büyük küresel yetenek şirketlerinden bazıları, liderlik seviyelerinin, müşteri seviyelerinin tekrar salgına döndüğünü doğruladı. Nisan-Ağustos ayları arasında sadece kurumsal yer değiştirmelerden kaynaklanan olası satışlarda %50 artış görüldü. Yani büyük bir sıçrama oldu. Teknoloji sektörü pandemi sırasında hayata devam etmemizi sağladı. Geçen yıl baharda çok sessizdik ve genellikle teknoloji sektörünü çok yakından takip eden finans ve petrol sektörü bir anda yok oldu. Şimdi aynı zamanda teknoloji ile birlikte finans yasallığının da geldiğini görüyoruz. Çalışanlar lisansüstü programlara daha az yatırım yapmak ve üst düzey personelden daha fazlasını getirmek istiyorlarsa, burada sadece işi yapabilecek ve devam edebilecek insanlara ihtiyaçları var. Bu da bir aile olmak için biraz daha büyük bir bütçe anlamına geliyor ve bu yüzden Londra’nın güneybatısına doğru biraz daha genişleniyor.

Londra’daki birinci sınıf kiralama piyasasının yeniden canlandığını görülüyor. Aileler burada, satış pazarındaki hareketlilik nedeniyle işi daha zor buluyorlar. Açıkça son 12 ay içinde çok güçlü bir satış pazarı oldu ve geçmişte tesadüfi ev sahiplerinin şimdi evlerini satmış olabileceği bir yer. Bu nedenle, ana kiracılar, bir sorun olan kaliteli aile evleri bulmakta zorlandılar, son birkaç yıldır ana pazar, ön pandemi bile daha yavaştı. Brexit of the City’nin etkileri, ana pazar önceki yıllara göre azaldı. Bu yıl Londra piyasası yine şaşırtıcı derecede iyi. Orta kısım, baskın olduğu yer, ama bunun büyümesi bekleniyor.

Ancak satış pazarındaki artış nedeniyle kesinlikle sıkışıklık hissettiler. Tam bir normalliğe dönmekten çok uzağız ama çoğu insanın şu anda yaşam tarzı gereksinimleri açısından aradığı şeyler, evden çalışmak için fazladan alan, biraz dış alan olsun, biraz yeşillik olsun. İnsanların, kısa bir metro yolculuğunun aksine, şimdi işe yürüyerek gitmek istedikleri için işaretlemeleri gereken farklı yerlere sahip oldular. İnsanlar bazı şeyleri yapabilmek istiyorlar, fazladan bir yatak odasına sahip olmak istiyorlar. Şehir dışında ki birçok ofis 2020’de kiralama seviyelerinin %25’ini kaybetti. Bu geri döndü ve bu, yazın başlarından, muhtemelen Nisan’dan bugüne kadar geri döndü. 6 aylık değişim görüldü, geçen yılki tüm kayıplar telafi edildi. Londra’nın önde gelen merkez ofislerinin çoğu, %8 ile %15 arasında kaybetti. Ama şimdi olunan yere geri dönüldü. En büyük etkileri görenler şehir kenar ofisleri oldu ve hızla geri dönenler de onlar oldu. Ancak görünen en büyük değişiklik son 3 ayda oldu.

Geçen yıl yenileme noktasında kira değerlerinde %20 indirim yapanlar, kiraların eski haline dönmesini bekliyorlar. Gayrimenkul piyasaya geri dönüyorsa, kiracılar ayrılıyorsa, kiralar doğal olarak doğru seviyeye çıkıyor. Geçen yıl iyi indirimler alan kiracılar şimdi kiracılıklarını yenilemeye bakıyorlar ve eski seviyelerine geri dönüyorlar. Bu nedenle, daha düşük seviyelerden yararlanan ve Londra’ya yakınlaşan veya farklı bir yere taşınan, kiraların normal seviyelerine döndüğü piyasadan fiyatlandırılacakları için geri taşınmak zorunda kalan kiracılar görülebilir. 6 ay deyip önümüze bakarsak, piyasanın mevsimselliği, bulunduğumuz yerin düzenine geri döndük. Uzun bir süre düşük stok seviyeleri ve kiralanabilirlik eksikliği görülmezse, talep doğal olarak düşecektir. Artışlar açısından kira oranları da yavaşlayabilir. Dolayısıyla potansiyel olarak bu koşullar normalden biraz daha uzun sürebilir. Kasım ayına girerken faaliyet oldukça hızlı düşüyor ve sahip olunan düşük seviyeler ile sahip olunan başvurulardaki büyük artış nedeniyle piyasa koşulları istikrar kazanıyor. Böylece, kiralama seviyelerinin yavaşlamaya başlamadan önce gelecek yılın başlarında arttığını görebiliriz. Fiyat artışları henüz düşmedi.

Yorum Bırakın