Skip links

Süper Zenginler Londra’da Ev Fiyatlarında Artışa Neden Oldu

Süper Zenginler Londra'da Ev Fiyatlarında Artışa Neden Oldu

Londra’nın en pahalı semtindeki emlak fiyatları neredeyse %7 arttı.
Başkent Londra’da ki lüks konut talebi çoğunlukla yurtdışından gelen zengin alıcılardan kaynaklanıyor.

Uluslararası süper zenginlerin Londra’ya dönüşü, başkentin en pahalı bölgesinde 2015’ten bu yana emlak fiyatlarında en yüksek yıllık artışı tetikledi.
Chelsea’den Camden’a ve Notting Hill’den Westminster’a kadar uzanan “Londra’nın en önemli merkezinde” ortalama ev fiyatları yıl başından bu yana yüzde 1,1 arttı.
Fiyatlar son altı ay boyunca her ay art arda arttı. Bu en son 2016’daki Brexit referandumundan önce başarılmış bir şeydi.
Londra’nın merkezinde birinci sınıf emlak fiyatları Ekim ayına kadar %1,2 arttı; Eylül 2015’ten bu yana en büyük yıllık artış.

Londra’daki lüks konutlara olan talepteki artış çoğunlukla, koronavirüs tecritleri ve seyahat kısıtlamaları kalkarken yurt dışındaki zengin alıcıların geri dönüşünden kaynaklandı.
Dünyanın her yerinden insanlar, Orta Doğu’dan, Avrupa’dan, beklediğiniz ülkelerin listesiyle Londra’ya geri dönüyor. Çok daha fazla sayıda kişi Londra’ya geri döndü ve ev arıyor.
Ekim ayında Londra’da kayıt yaptıran yeni potansiyel alıcıların sayısı, bir önceki yılın aynı ayına göre %56 daha fazlaydı.

Uluslararası jet sosyete seçkinleri yeni inşa edilmiş binaların yanı sıra karakteristik eski evleri de satın alıyorlar.

Geçtiğimiz yaz uzak geniş kırsal evlerin ve eski kale gayrimenkullerinin satışları arttı. Bu tür gayrimenkullere ayrılmış bir birimde 320 personeli bulunan Savills, dokuz aylık bir dönemde değeri 15 milyon sterlin üzerinde olan 21 daire sattığını söyledi. Karşılaştırma yapmak gerekirse, 2019 yılının tamamında bu türden gayrimenkul satılmıştı.

Yorum Bırakın