Skip links

Yeni Ev Almanın Avantajları

Neden Yeni Bir Ev Satın Almak Paradan Tasarruf Etmenizi Sağlayabilir

Bu yazımızda garantilerden ucuz faturalara kadar yeni evlerin uzun vadede ne kadar hesaplı olduğunu açıklayacağız.

Temel Çıkarımlar

  1. Yeni yapıların çoğu garantilidir, bu nedenle en azından ilk birkaç yıl boyunca büyük yapısal onarımlar için para harcamanıza gerek kalmayacaktır.
  2. Yeni inşa edilen evler daha ucuzdur ve işletmesi daha çevrecidir. Yeni inşa edilen binaların %80’inden fazlası A veya B enerji verimliliği derecesine sahipken, eski evlerde bu oran yalnızca %4’tür.
  3. İnşaat firmaları bazen evlerini satmaya yardımcı olacak, demirbaş ve donanımları dahil etme gibi fırsatlar sunarlar.

Parlak ve yepyeni bir şey satın almak genellikle yüksek bir maliyete neden olur. Ancak konu evlerimiz olduğunda, yeni yapılar uzun vadede size para kazandırabilir.

Yeni inşa edilmiş bir evi tercih etmenin, anlaşmalardan günlük işletme maliyetlerini düşürmeye kadar bütçenizi nasıl sağlıklı tutabileceğini ve aynı zamanda enerji tasarrufu sağlayabileceğini burada bulabilirsiniz.

1. Yeni yapılar daha ucuz faturalarla geliyor

Yeni inşa edilen evlerin yüksek enerji verimliliği standartlarını karşılaması gerekiyor ve sonuç olarak hem çevre dostu hem de ısıtılması ve çalıştırılması ucuz, daha düşük kullanım maliyetlerine sahip olması gerekir.

Yeni inşa edilen binaların %80’inden fazlasının Enerji Performans Sertifikasında (EPC) A veya B enerji verimliliği derecesi bulunmaktadır.
Buna karşılık, eski evlerin yalnızca %4’ü bu düzeyde bir EPC derecesine sahiptir.

Yeni yapılarda genellikle yoğuşmalı kazanlar, çift (veya üçlü) cam, yalıtım ve güneş panelleri bulunur. Ayrıca genellikle en son enerji tasarruflu cihazlara ve ısıtmaya sahiptirler.

Ev İnşaatçıları Federasyonu tarafından yapılan son araştırma, yeni inşa edilen binalardaki ev sahiplerinin enerji faturalarından yılda ortalama 2.600 sterlin tasarruf ettiğini ortaya çıkardı.

Yeni bir yapıyı tercih ederseniz, yalnızca daha düşük enerji faturalarından değil, aynı zamanda daha genel olarak daha düşük işletme maliyetlerinden de yararlanabilirsiniz. Tasarrufun ve daha küçük karbon ayak izinin sevilmeyecek tarafı nedir?

2. Yeni yapılardaki fırsatlar ve özel teklifler maliyetleri azaltabilir

Pek çok inşaat firması, projelerindeki evlerin satışında teşvikler sunuyor.
Teşvikler inşaat firmalarının hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olur. Örnekler arasında ücretsiz beyaz eşyalar, ücretsiz mobilyalar veya otopark alanı sayılabilir.

Diğer avantajlar arasında yasal ücretlerinizin veya damga verginizin ödenmesi yer alabilir.
Bunlardan damga vergisi ödeme teklifi muhtemelen en büyük tasarrufu sağlayacaktır.

3. Yeni yapı garantileri onarım masraflarından tasarruf etmenizi sağlayabilir

Ev İnşaatçıları için Tüketici Yasası (CCHB), yeni inşa edilmiş bir ev satın alan herkese koruma ve haklar sağlar.
Yasaya göre, alıcılara sözleşmeyi imzalamadan önce ve imzaladıktan sonra ev hakkında adil ve tam olarak bilgi verilmeli.
CCHB’ye uygun olarak inşa edilen her ev aynı zamanda konut garantisiyle birlikte sunulacaktır.
İnşaat firmaları yasal olarak CCHB’ye uyması gerekmese de çoğu bunu yapıyor. Aslında, kredi verenler, onlara karşı ipotek sunmak için çoğu zaman evlerin bu şekilde inşa edilmesini talep ediyor.
Bu teminat 10 yıl süreyle geçerlidir ve evinizin yapısında herhangi bir büyük sorun olması durumunda sizi korur.
Büyük onarımların maliyeti sigorta tarafından karşılanacaktır. Bu, daha az kötü mali sürpriz anlamına gelir ve garanti süresi boyunca onarım masraflarından tasarruf etmenizi sağlayabilir.

4. Evler özelleştirilebilir, böylece pahalı değişiklikler yapmanıza gerek kalmaz

Yeni inşa edilmiş projeden ev satın almanın bir diğer avantajı da, evi baştan itibaren zevkinize göre düzenleyebilmenizdir.
Bu, kendi demirbaşlarınızı ve bağlantılarınızı seçmenizi içerebilir. Dolapların ve prizlerin konumuna karar verebilir veya mutfak tezgahının rengini seçebilirsiniz.

Başlangıçtan itibaren tam olarak ne istediğinizi belirleyebileceğiniz için, dekorasyona veya yenilemeye çok fazla para veya zaman harcamanıza gerek kalmayacaktır.

5. Onarım maliyetleri ilk birkaç yıl minimum düzeyde olmalıdır

Yeni inşa edilmiş ışıltılı bir evde, en azından ilk birkaç yılda onarım için para harcamanız pek olası değildir.
Bu, özellikle yeni evlerin çoğunda olduğu gibi en son spesifikasyonlara göre inşa edilmişse geçerlidir.
Bu daha düşük bakım seviyesi, ürün sahibi olarak sizin için tasarruf anlamına gelmelidir.

6. Satın alırken en pahalı ankete ihtiyacınız olmayacak

Mevcut bir evi satın alırken anket, evin durumuna ilişkin kapsamlı ve pahalı bir rapordur. Farklı anketlerin maliyeti ortalama 400 sterlin ile 1.500 sterlin arasındadır.
Ancak yepyeni bir evde hiç anket yaptırmamaya karar verebilirsiniz.

Kalite kontrol anketi daha basit bir seçenektir ve maliyeti 300 sterlin civarındadır. Satış gerçekleşmeden önce küçük kusurları tespit etmek için kullanılabilir.
Küçük kusurlar arasında yontulmuş tezgahlar, ahşap işçiliğindeki zayıf bağlantılar ve düzgün kapanmayan kapılar sayılabilir.

Tehlikeli elektrik ve hatalı su tesisatı gibi daha büyük sorunlara karşı sizi uyarmak için de kullanılabilir.

Eğer bir kalite kontrol anketi kullanmıyorsanız, taşınmadan önce evi gözden geçirmek ve kendiniz bir kalite kontrol listesi hazırlamak iyi bir fikirdir.

7. Yeni beyaz eşyalar daha düşük bakım maliyetleri anlamına geliyor

Buzdolapları, dondurucular, fırınlar, ocaklar, bulaşık makineleri ve çamaşır makineleri. Yeni bir binaya taşındığınızda tüm beyaz eşyalar yepyeni olacaktır.

İnşaat firmasından size garanti vermesini isteyin. Yepyeni ürünlerin bozulma ve size maliyet getirme olasılığı daha düşüktür.

Ayrıca garantiler, onarım masraflarından tasarruf etmeniz anlamına da gelmelidir.

8. Daha yüksek güvenlik seviyeleri daha ucuz sigorta anlamına gelebilir

Yeni inşa edilen evler, sigortanızı azaltabilecek yüksek düzeyde güvenlikle birlikte gelir.

Birçok yeni yapıda standart olarak hırsız alarmları bulunur. Bazı daireler ve siteler güvenliklidir, konsiyerj hizmetlerine ve güvenlik kameralarına sahiptir.

Bu faktörler bina ve içerik sigortası için sizin lehinize sayılır ve sigortayı daha ucuz hale getirebilir.

Yorum Bırakın

    1. Satış danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecek. Firmamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

  1. Bilgi almak için iletişime geçebilirseniz sevinirim.

    1. İskender Bey, satış danışmanlarımız sizleri bilgilendirmek adına iletişime geçecekler. Teşekkür ederiz.